Oyun Salonu’nda Nisan ayı boyunca her Pazartesi: Ücret Artışı Talebinde Bulunmak için Servis Şefine Yanaşma Sanatı ve Biçimi

Tiyatro Sarı Sandalye’nin sahnelediği, Georges Perec’in aynı adlı kitabından uyarlanan tek perdelik oyun Ücret Artışı Talebinde Bulunmak için Servis Şefine Yanaşma Sanatı ve Biçimi, Nisan ayı boyunca her pazartesi Salon sahnesinde perdelerini açacak.

Belli bir tema etrafında oluşan bütün olasılıkların sonsuz yinelemelerle grotesk bir hâle dönüştüğü oyunun konusu ise şöyle: Ücret artışı talebinde bulunmak için servis şefiyle görüşmek isteyen kahraman, o sırada şefinin odasında bulunmamasından dolayı, defalarca sekreterle çene çalmak ya da koridorda defalarca gidip gelmek durumunda kalır. Sekreterin nasıl bir gece geçirdiğinden, şefin o an nasıl bir ruh hali olduğuna varıncaya kadar birçok değişkene bağlı olan “zam hayalinin gerçekleşmesi”, giderek absürtleşen bir döngü içinde önemini tamamen kaybeder.

İsmail Yerguz’un çevirisi ve Ziya Demirel’in yönetimiyle bir Sarı Sandalye uyarlaması olan Ücret Artışı Talebinde Bulunmak için Servis Şefine Yanaşma Sanatı ve Biçimi’nde, Çağdaş Ekin Şişman, Emirhan Altunkaya, İlyas Özçakır ve Nezaket Erden gibi genç oyuncular sahneyi paylaşıyor. Oyun, 6-13-20 ve 27 Nisan olmak üzere ay boyunca her Salı 20.30’da tiyatroseverlerle Salon’da buluşacak. Biletler, Biletix satış kanalları ve hizmet bedeli olmadan İKSV ana gişeden (Pazar hariç her gün 10.00 – 18.00 saatleri arasında) temin edilebilir.

Elektronik-pop grubu 123, 8 Nisan Çarşamba Salon’da

Elektronik-indie müzik topluluğu 123, 230 sayfalık bir illüstrasyon kitabıyla yayımlanan albüm üçlemesinin ilk parçası ‘aksel’i Kasım 2009’da aisha records etiketiyle yayımladılar. Mayıs 2010’da ise ‘strereo love’ adlı bir EP yayımladılar ve aynı dönemde Eskişehir Senfoni Orkestrası ile sürpriz bir konser gerçekleştirdiler. İkinci albümleri ‘arve’ ise 2010 yılında piyasaya çıktı. İzmir Senfoni Orkestrası’yla senfonik konser serisine devam eden 123, albüme adını veren şarkı için dünyaca ünlü Norveçli trompetçi Arve Henriksen ile çalıştı. Grup son albümleri ‘lara’yı ise Ocak 2012’de dinleyicileriyle buluşturdu.

Yerli bağımsız elektronik-pop grubu 123, sakin müziğiyle 8 Nisan Çarşamba akşamı 21.30’da Salon’da müzikseverlerle buluşacak. Konserin biletleri Biletix satış kanalları ve hizmet bedeli olmadan İKSV ana gişeden (Pazar hariç her gün 10.00-18.00 saatleri arasında) temin edilebilir.

Barış Demirel – Barıştık Mı projesiyle 9 Nisan Perşembe Salon’da

İstanbul caz sahnesinin umut vaat eden trompetçisi Barış Demirel, geleneksel Ortadoğu ve Türk müziğindeki makamların yanı sıra caz, ambient, rock, shoegaze, avant-garde ve Gainsbarre seslerinden etkilenerek trompeti üzerinde çalışmaya başlayarak projesine “Barıştık Mı” ismini verdi. 2011’de Roxy Müzik Günleri’nde birincilik ödülünü kazanan Demirel, 2012’de yayımladığı ilk maxi-single’ı O.Y.D.H.O.G.Y’nin ardından Ocak 2015’te de ilk albümü T.E.A.R’ı dinleyicileriyle buluşturdu.

Albümünün ilk konseriyle Salon’a konuk olan Barış Demirel, 9 Nisan Perşembe akşamı 21.30’da dinleyicilerine etkileyici bir trompet ziyafeti yaşatacak. Konserin biletleri Biletix satış kanalları ve hizmet bedeli olmadan İKSV ana gişeden (Pazar hariç her gün 10.00-18.00 saatleri arasında) temin edilebilir.

Dougles Dare elektro-akustik müziği, Greg Haines ise minimal sound’uyla 10 Nisan Cuma arka arkaya Salon’da

2013’te yayımladığı ilk albümü Seven Hourd’u ardından 2014’te ikinci albümü Whelm’i yayımlayan Londralı sanatçı Dougles Dare ile albümlerinin her birinde farklı müzikal dönüşler deneyen İngiliz elektro-akustik sanatçısı Greg Haines arka arkaya Salon sahnede yerlerini alacak.

2006’da çıkardığı Slumber Tides’ın ardından ikinci albümü Until the Point of Hushed Support’u 2010 yılında, üçüncü albümü Digression’u ise 2012’de yayımlayan Greg Haines, son albümü Where We Were ile bambaşka bir yola girerek dinleyicilerine güzel bir sürpriz hazırladı.

Yaptıkları müziklerle dikkatleri çeken iki İngiliz besteci Dougles Dare ile Greg Haines, 10 Nisan 2015 Cuma akşamı 21.30’da Salon’da dinleyicileriyle buluşacak. Konserin biletleri Biletix satış kanalları ve hizmet bedeli olmadan İKSV ana gişeden (Pazar hariç her gün 10.00 – 18.00 saatleri arasında) temin edilebilir.

Damon & Naomi, ‘Fortune’sine-konser projeleri kapsamında 11 Nisan Cumartesi Salon’da

Galaxie 500 adlı grupta tanışan Damon Krukowski ile Naomi Yang, Shimmy Disc ve Sub Pop ile çalışmalarının ardından 2005’te 20/20/20 adlı kendi plak şirketlerini kurdular ve üç albüm yayımladılar. Müzikleri The Perks of Being a Wallflower ile Greenberg gibi filmlerde ve The Sopranos, The Ghost Whisperer gibi TV dizilerinde kullanılan Damon ile Naomi müzisyenliklerinin yanı sıra yayıncılık ve görsel sanatlarla da uğraşmakta.

Damon Krukowski ve Naomi Yang, Naomi’nin yönetmenliğini yaptığı 30 dakikalık sessiz film ‘Fortune’ eşliğinde ve devamında sergileyecekleri müzikal performans ile 11 Nisan Cumartesi 21.30’da 34. İstanbul Film Festivali kapsamında Salon sahnesine konuk oluyor. Konserin biletleri Biletix satış kanalları ve hizmet bedeli olmadan İKSV ana gişeden (Pazar hariç her gün 10.00-18.00 saatleri arasında) temin edilebilir.