web_slider_780x400_2

Modern Türkiye kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün seçme, seçilme devrimiyle kadını özgürleştirme hareketinin karanlığı aydınlatmaya başlamasıyla engebeli de olsa bu yolda Sabiha Gökçen’den, Müzeyyen Senar’a, Leyla Gencer’den, Muazzez İlmiye Çığ’a, Türkan Saylan’dan, Duygu Asena’ya yürekli ülkemiz kadınının yılmadan yürüdüğünü görmek ilham ve cesaret veriyor. Dünyaya bakınca da müziğiyle, kitaplarıyla, bilim ve tıp alanlarında yaptıklarıyla “devrimci” olarak nitelendirilebilecek çok sayıda kadın “yapabilirsin” diye haykırıyor. Günümüzün çağdaş kadınları olarak kulaklarımızda bu haykırış inatla, şimdi ve daima mücadeleye devam etmek gerekiyor.

Biz de Radio Slow Time olarak, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü vesilesiyle ihtiyacımız olan aydınlık gelecek umudumuzu “gelecek kadındır” diyerek yinelemek istedik.

Kadınların Sesine Kulak Ver” özel yayınımızda her biri kendi ayakları üzerinde duran, üreten, mesleklerini başarıyla yaparak sesini duyuran dostlarımız; Sena Şener, Işın Karaca, Elif Dağdeviren, Özlem Gürses, Gonca Vuslateri seçtikleri şarkılarıyla ve mesajlarıyla 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde radyomuzda olacaklar. Siz de kadınların sesine kulak verin. Çünkü kadınlar olarak vardık, varız ve var olacağız. Çünkü gelecek, kadındır!

Eşit ve aydınlık günleri hak eden tüm kadınlarımızın Kadınlar Günü’nü kutlarız.

Berna Kaytaz

Radio Slow Time Yayın Yönetmeni

 

Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ne özel defter

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün anısına özel tasarım bir defter hazırladık. Sevgili arkadaşımız ressam Merve Erabay’ın çizimleriyle renklendirdiği defterimizde Nina Simone’dan Madonna’ya, Josephine Baker’dan Björk’e, Erykah Badu’dan Patti Smith’e dünyaca ünlü kadın aktivist ve şarkıcıların kadın ve insan olmak hakkında söylediği sözler de yer alıyor.

123 456789101112